poniedziałek, 2 października 2017

Dlaczego matka i katoliczka popiera Czarny Protest?


Niemal rok temu zaśmiałam się nie do końca wesoło, gdy mijający mnie na ulicy zupełnie obcy człowiek nazwał mnie morderczynią dzieci. Szłam przez centrum Krakowa w bardzo widocznej, zaawansowanej ciąży, szłam ramię w ramię z setkami kobiet i mężczyzn, którzy podobnie jak ja pragnęli zaprotestować przeciwko projektowi ustawy Ordo Iuris. 

Od tego czasu nieraz musiałam odpowiadać na pytanie, co ja tam robiłam i w ogóle jak to możliwe, że matka, która czuje pod sercem ruchy swojego maleństwa, że osoba wierząca i praktykująca, że ktoś taki jak ja popiera prawo do aborcji. Pozwólcie, że odpowiem i teraz.

Jestem przeciwna aborcji.


Jestem bardzo przeciwna aborcji.
Uważam, że aborcja jest złem.
Nigdy w życiu bym jej sobie nie zrobiła.
Nawet jeśli byłabym w ciąży w wyniku gwałtu. Nawet jeśli moje dziecko miałoby urodzić się chore (ale żywe). Jeśli usłyszałabym, że ciąża stanowi zagrożenie mojego życia, ale moje dziecko ma szanse przeżyć i żyć długo, podjęłabym ryzyko donoszenia ciąży i urodzenia dziecka. 

Wiem o tym dlatego, że...

TAKI JEST MÓJ WYBÓR.


Tak mi podpowiada moje sumienie, wśród takich wartości dorastałam i jestem im wierna. Taką jestem osobą. To przekonanie i te poglądy nie wynikają z faktu, że ktoś mnie do czegoś zmusza, że boję się jakichś konsekwencji prawnych.

Nie ma takiego heroizmu, takiego właściwego wyboru, takiego dobrego postępowania, które wynikałoby z przymusu i ze strachu przed karą. Postąpić dobrze możesz tylko wtedy, gdy masz wybór. 

Prawo powinno być świeckie, choćby dlatego, że nie wszyscy w tym pięknym kraju jesteśmy katolikami. Jeśli nimi jesteśmy, to prawdopodobnie i tak aborcja nie będzie dla nas opcją do rozważenia. Jeśli ktoś nie jest katolikiem, jakim prawem grupa osób wierzących w to, w co on/ona nie wierzy, ma im narzucać, że muszą się poświęcać i ryzykować zdrowiem w imię wyznawanych przez tę grupę wartości?

Kiedy zaczyna się życie.


Mój synek był dla mnie życiem, dzieckiem, upragnionym cudem od pierwszego dnia mojej ciąży. Rozumiecie, od pierwszego. Noc poprzedzającą pojawienie się tego mikroskopijnego życia w moim ciele uważamy z jego tatą za jedną z najważniejszych nocy w naszej historii. Rano obudziłam się i policzyłam, że jeśli się uda, to termin porodu przypadnie na Andrzejki. 

Nie zmienia to faktu, że w szóstym tygodniu mojej ciąży to maleńkie życie wisiało na włosku. Moja ciąża była zagrożona. Miałam silne plamienie. Gdybym nie wiedziała już wtedy, że jestem w ciąży, uznałabym zapewne to plamienie za spóźniony okres. Poroniłabym, nawet nie wiedząc, że moje marzenie o ciąży zdążyło się spełnić.

W czasie, kiedy ja leżałam w łóżku z zagrożoną ciążą i modliłam się, żeby tam w środku jeszcze było kogo ratować, grupa mężczyzn przekonanych o słuszności swoich poglądów prawdopodobnie już konstruowała projekt ustawy, zgodnie z którą kobiety, które poroniły, są z miejsca podejrzane o spowodowanie śmierci swojego dziecka.

Wystarczyłoby, żebym raz zbiegła ze schodów...

Znam kobiety, które poroniły.


Znam ich sporo, bo poronienie to nie jest niestety rzadkość. Widziałam, jakim ciosem jest poronienie dla kobiety i właściwie dla całej rodziny. Potrafię sobie wyobrazić moją przyjaciółkę, bliską mi jak siostrę, przesłuchiwaną, czy nie zrobiła czegoś, co spowodowało to poronienie. Potrafię sobie wyobrazić jej męża, przesłuchiwanego, czy nie przyczynił się do tego w jakiś sposób.

Potrafię sobie sporo wyobrazić. I dlatego będę jutro ubrana na czarno i jeśli się uda, będę uczestniczyć w Czarnym Marszu razem z moim malutkim synkiem, którego jednak nie zamordowałam, choć nieznajomy pan mnie o to podejrzewał. Potrafię sobie wyobrazić kobiety inne niż ja, inaczej myślące, z innym podejściem do życia, zdrowia, ciąży, wiary, kobiety, od których oczekuje się jednak, że tak jak ja w sytuacji trudnej i kryzysowej będą gotowe donosić ciążę.

Potrafię sobie wyobrazić kobietę wyglądającą identycznie jak ja rok temu, w zaawansowanej ciąży, z pięknym ciążowym brzuchem, ale z ciężko upośledzonym dzieckiem w środku, z dzieckiem bez szans na przeżycie. Kobietę, której nie pozwolono dokonać aborcji, zmuszoną do noszenia przez dziewięć miesięcy dziecka, które nie przeżyje.

Potrafię wyobrazić sobie kobiety wykrwawiające się po "aborcji" przeprowadzonej przez byle oszusta, który uzna całkowity zakaz aborcji w Polsce za szansę na rozwinięcie swojej kariery w aborcyjnym podziemiu. Czy naprawdę ktoś wierzy w to, że jeśli aborcja będzie zakazana, to kobiety przestaną usuwać ciążę? Nie przestaną, i właśnie to jest straszne. Nie zrobi tego lekarz, zrobi to ktoś inny, w warunkach niekoniecznie bezpiecznych dla zdrowia i życia kobiety.

Myślę, że ujęłam w tym tekście wszystko, co chciałam ująć. Jeśli czegoś zabrakło, z chęcią odpowiem na Wasze pytania w dyskusji. 

Na zakończenie chciałam Was odesłać do najbardziej poruszającego tekstu, który przeczytałam rok temu na temat tego właśnie projektu ustawy. Jeśli ja zapomniałam o czymś napisać, to Królowa Matka z pewnością ujęła to wszystko w swoim tekście:

Jutro w Krakowie kolejny Czarny Marsz. Mam nadzieję, że się na nim spotkamy! :)


6 komentarzy:

 1. Najważniejszy w tym wszystkim jest szacunek do ludzi i do ich wyborów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to. Ja wybrałabym to, co bym wybrała. Nie oczekuję, że wszyscy wybraliby tak samo.

   Usuń
 2. Szanuje Twoje poglądy i to, że prawo powinno być świeckie. Ale co z prawem do życia tego maleńkiego człowieka, który nie może o nie zawalczyć. Wiadomo, że w przypadku zagrożenia życia matki trzeba dokonać wyboru i wy powinna być wolność dla kobiety. Ale w pozostałych przypadkach jej wolność ogranicza wolność człowieka który jest w niej... nawet jeśli nie ma wykształconych jeszcze wszystkich organów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci za ten komentarz, cieszę się, że się pojawił. Choć używasz argumentu, przy którym ja po prostu z zasady kończę dyskusję, bo wiem, że tu porozumienia po prostu nie będzie. Ty powiesz: człowieczek, życie, a ktoś inny powie: zarodek. I uzna za szaleństwo, że można w ogóle myśleć o zarodku jako o człowieku.
   Nauka nie daje tu jednoznacznej odpowiedzi, religia wbrew pozorom też jej nie daje. Tutaj każdy ma swój własny pogląd i decyduje według własnego sumienia. I chodzi też o to, żeby pogląd jednostki będącej u władzy nie stawał się przymusem dla osób, które tego poglądu nie podzielają.

   Kompromis aborcyjny pozwala na legalną aborcję w trzech przypadkach: zagrożenia życia matki, nieodwracalnych uszkodzeń płodu oraz, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Dwa pierwsze nie pozostawiają chyba wątpliwości. Ja sama dość długo uważałam, że jestem przeciwna prawu do usunięcia ciąży będącej wynikiem gwałtu, "no bo ja sama bym na jej miejscu nie usunęła". Po czym dotarło do mnie, że ja NIE JESTEM na jej miejscu. Nie miałabym prawa narzucać mojej decyzji innej kobiecie, a może dziewczynce, bo przecież były i głośne przypadki ciąży u młodziutkich nastolatek. Jeśli kobieta, która nie planowała uprawiać seksu i zachodzić w ciążę, staje w obliczu faktu, że ma urodzić dziecko gwałciciela, moim zdaniem powinna mieć prawo legalnie i w bezpiecznych warunkach usunąć tę ciążę. Co wcale nie znaczy, że musi z tego prawa skorzystać. Niech to będzie jej wybór, nie kolejna rzecz, do której zostanie zmuszona.

   Usuń
 3. Bardzo ważną kwestię poruszyłaś. Czytało się z przyjemnością. Dobrze, że masz swoje stanowisko w tej sprawie i je tak obszernie wyjaśniasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Czasem obszerne wyjaśnienia są potrzebne, zwłaszcza wtedy, gdy stanowisko jest nietypowe.
   Uczciwość nakazuje mi dodać, że w zeszłym roku kilka spraw zmusiło mnie do przemyśleń i moje stanowisko nie jest już takie jednoznaczne. Chodzi m.in. o prawo, które uchwalono w stanie Nowy Jork. Zaczęłam się obawiać, że to działa na zasadzie "dasz palec, to będą chcieli wziąć całą rękę"...
   Chciałabym, żeby kompromis aborcyjny, o jakim pisałam we wcześniejszym komentarzu, po prostu przetrwał na niezmienionych zasadach.

   Usuń